<
Přeskočit na obsah

Aktuality

  • Úvod
  •   »   
  • Aktuality
  •   »   
  • Ostrava pro Ukrajinu - každá pomoc je důležitá...

Ostrava pro Ukrajinu - každá pomoc je důležitá...

Aktuální situace na Ukrajině byla pro mnohé z nás ještě před několika dny nepředstavitelná. Mnohé tamní rodiny byly nuceny ze dne na den sbalit svůj život do jednoho nebo dvou zavazadel. Častokrát s novorozeňaty, rozdělené, podstupující cestu do neznáma, s nadějí a vírou v bezpečí. Jakkoliv nepřijatelné to celé je, není prostor pro váhání. Dění na Ukrajině se dotýká nás všech.

Rychlá pomoc pro uprchlíky je namístě – téměř okamžitě se i v Ostravě spustili finanční a materiální sbírky, benefiční akce, pomoc s ubytováním apod. O možnostech pomoci okupované zemi informuje přehledný souhrn na stránkách města. Základní orientaci, přehled užitečných kontaktů a odkazů nabízí také informační rozcestník města k situaci na Ukrajině. Propojení konkrétních potřeb a informací napomáhají i různé skupiny na sociálních sítích, např. Ostrava pro Ukrajinu.

Neméně důležité je, aby se lidé, kteří se rozhodnou zůstat v našem městě na delší dobu, integrovali. Aby se začlenili do společnosti a nebyli nuceni vytvářet separované krajanské skupinky. Ať už se jedná možnost včlenění dětí do školních kolektivů (město pro ně připravuje rozsáhlou podporu, podrobněji v článcích zde a zde), či dospělých do pracovního života. Možnost účasti na společenských aktivitách pak může azylantům pomoct zmírnit traumata z války a jejich dopadů.

Rozhodli jsme se proto zmapovat volné kapacity v nabídce volnočasových aktivit v oblasti kultury, sportu, vzdělávání či různých prorodinných center v Ostravě, které následně mohou pracovníci v přímém kontaktu nabízet azylantům.

Tato výzva je primárně určena organizacím a spolkům – pokud máte kapacitu a chuť pomoci tímto způsobem, dejte nám o sobě vědět vyplněním DOTAZNÍKU. 
(Edit: Přehled zmapovaných aktivit k využití pro ukrajinské azylanty je ke stažení dostupný ZDE).

Každá pomoc je důležitá. Řada center a spolků již pomáhá dobrovolnicky, zprostředkováním odborné pomoci a podpory potřebným – např. Rodinné a komunitní centrum Chaloupka, mateřské centrum Krteček, Centrum pro rodinu a sociální péči, Komunitní centrum Makovice, Obecně prospěšná společnost Dlaň životu, Centrum sociálních služeb, ADRA a mnoho dalších. Děkujeme!

PS.
Dění na Ukrajině dopadá na životy nás všech. Mimochodem – víte, jak mluvit s dětmi o válce? Sdílíme infografiku ke stažení a tisku zde.