Adventní poděkování ostravským pěstounům
Adventní poděkování primátora města Jana Dohnala a resortního náměstka Zbyňka Pražáka ostravským pěstounům se stalo již hezkou sváteční tradicí. Setkání ostravských pěstounů se letos uskutečnilo 11. prosince v prostorách národní kulturní památky Nové radnice.
Pěstouni na přechodnou dobu hrají klíčovou roli v systému péče o děti, poskytují dočasné, bezpečné a stabilní prostředí dětem v krizové situaci. Právě oni zajišťují okamžitou pomoc dětem v ohrožení a přijímají děti, které byly z různých důvodů odebrány z rodiny (např. kvůli zanedbávání, zneužívání atd.). Díky tomu mají tyto děti okamžité místo, kde jsou v bezpečí, dostává se jim řádné péče, emocionální podpora, individuální přístup, stabilní a láskyplné prostředí. Pěstouni na přechodnou dobu často pracují s dětmi, které zažily během svého života nejrůznější trauma a pomáhají jim obnovit důvěru v dospělé, rozvíjet zdravé emoce a zvládat těžkosti, které prožily. Pěstouni musí být připraveni mimo jiné i na fakt, že vztah s dítětem je dočasný.
„Při své práci přechodní pěstouni spolupracují s úřady, biologickými rodiči dětí a dalšími institucemi a společně pracují na návratu dětí, pokud je to jen trochu možné, do biologické rodiny. Pokud to možné není, pomáhají dítěti připravit se na přechod do náhradní rodinné péče ve formě osvojení nebo dlouhodobé pěstounské péče. Dítě má díky nim šanci prožít toto obtížné období v harmonickém prostředí. Během svého výkonu profese se pěstoun potýká s vysokým emocionálním stresem zvláště, pokud je situace dítěte nestabilní a náročná, a proto by měl být připraven na emotivně náročné situace, dynamiku změn v životě dítěte a na spolupráci s různými profesionály. Pěstoun musí být připraven na to, že vztah s dítětem je dočasný a nemůže se k dítěti silně citově navázat, byť dítěti poskytuje laskavou péči, naplňuje jeho psychické potřeby v celé šíři a zajištuje mu bezpečí. Jejich práce vyžaduje velkou dávku empatie, trpělivosti a odhodlání, protože často čelí náročným emocím dětí i nejistotě ohledně budoucnosti těchto dětí,“ vysvětluje Jan Dohnal, primátor města.
Od Nového roku díky změně zákona dojde mimo jiné též k zákazu umisťování dětí mladších čtyř let do ústavů. Cílem legislativní změny je zajištění rodinné péče dětem v nejcitlivějším věku, s ohledem na jejich zdravý vývoj. O ty nejzranitelnější pečují v Ostravě pěstouni na přechodnou dobu, a právě díky nim nejsou již několik let děti v kojeneckém věku umisťovány do ústavních zařízení.
Nejohroženější skupinou zůstávají děti ve věku 0–4 let, přičemž se jedná o nejpočetnější skupinu dětí umísťovaných na území města Ostravy, kterým je primárně vždy zprostředkována pěstounská péče na přechodnou dobu. V této věkové skupině bylo umístěno 33 dětí, z toho devět dětí bylo v letošním roce zanecháno matkou přímo v porodnici po jejich narození. Ve věkové skupině 4–8 let bylo umístěno do přechodné pěstounské péče sedm dětí a ve věkové skupině 8 a více let dvě děti.
V prvních 11 měsících letošního roku se ostravští pěstouni na přechodnou dobu postarali celkem o 42 dětí, 25 jim bylo svěřeno do péče letos a 17 dětí se dostalo k těmto pěstounům v roce 2023. Dalším 21 dětem z Ostravy zajišťují rodinné zázemí pěstouni na přechodnou dobu z jiných okresů našeho regionu. V rámci města působí 34 pěstounů na přechodnou dobu, jedná se o 26 žen a 8 mužů. Letos projevilo zájem stát se pěstounem na přechodnou dobu devět nových zájemců a další dvě žádosti jsou v administraci. Nicméně je zapotřebí také dodat, že další pěstounky se rozhodly svou činnost ukončit, pakliže tedy někdo uvažuje o této péči, jistě jej v řadách pěstounů město uvítá. Detailní informace rádi poskytnou pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí, již v roce 2011 byla zahájena kampaň Dejme dětem rodinu, která informuje veřejnost o službě pěstounů a zajištění péče o ohrožené děti.
„Mé velké poděkování patří všem našim obětavým pěstounům, kteří se rozhodli vytvořit dětem náhradní rodinné zázemí a poskytnout jim tolik potřebné láskyplné a motivující prostředí, které v jejich biologických rodinách většinou zcela postrádaly. Jejich role je nezastupitelná, profesně i lidsky velice náročná, nicméně bezpochyby pro tyto děti víc než potřebná. Vyžaduje nepřetržité celodenní nasazení a často obrovskou dávku trpělivosti i s vnímáním reality toho, že mnohé z těchto dětí se také mnohdy obtížně vyrovnávají se svými předchozími negativními zkušenostmi. Z pozice města garantujeme maximální snahu pěstounům pomáhat tím, že nabízíme a podporujeme i různé aktivity, zahrnující například víkendové pobyty pěstounů, při kterých mohou společně sdílet své zkušenosti a získávat také potřebné informace. Již tradiční aktivitou, jsou také i společná adventní setkávání. V případě potřeby se mohou pěstouni při řešení veškerých záležitostí kdykoliv obrátit na zaměstnance oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kteří jim ochotně a rádi nabídnou svoji odbornou pomoc,“ dodává Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro sociální oblast.
Mezi devíti dětmi, které matky letos zanechaly v porodnici, byl i novorozenec, kterému nabídli svou náruč ostravští pěstouni a o dítě se nejen postarali, ale také od počátku se snažili vybudovat vzájemný vztah mezi ním a matkou. Ta byla na počátku demotivovaná, součinnosti s úřady se bránila, skeptická byla i vůči dalším organizacím, jakékoliv kroky vnímala negativně. Neměla podporu partnera, starala se převážně sama již o jedno dítě a měla obavy, že péči o druhé dítě již nezvládne. Pěstouni pro ni nebyli tím, kdo jí dítě „chce vzít,“ nýbrž rádci a podporou. Postupně se matka snažila své rodinné poměry zlepšit, byla s dítětem v pravidelném kontaktu a podpora pěstounů ji utvrzovala nejen v její nezastupitelné roli, ale také přispěla ke zvládnutí péče o dítě.
Podrobnější informace o tom, jak se stát náhradním rodičem naleznete na stránkách kampaně https://dejmedetemrodinu.msk.cz/