<
Přeskočit na obsah

Mladá rodina

Chceme se vzít!
A chcete svatbu v kostele, na radnici nebo na louce? Podle místa obřadu najdete příslušnou matriku (matriční úřad). Zavoláte, domluvíte si schůzku, vyplníte papíry. A hurá, už jen sluncem zalité dny v manželství přejeme.

Čekáme miminko!
Po oznámení této radostné události tatínkovi a umístění prvního snímku z ultrazvuku na facebook doporučujeme podívat se na předporodní kurzy a vybrat si porodnici. Předporodní kurzy organizuje každá nemocnice, ale navštěvovat můžete i soukromé. Ještě před nástupem do porodnice je dobré vědět jméno dětského lékaře, ke kterému bude váš brouček chodit. Budou se na to v porodnici ptát.
Městská nemocnice Ostrava  /  Fakultní nemocnice Ostrava  /  Vítkovická nemocnice  /

Je nás víc!
Po narození miminka se většinou přešťastný otec vydá sám na matriční úřad (v jeho správním obvodu – kde se dítě narodilo), tam se provede zápis do knihy narození a vystaví se rodný list. Čeká vás první prohlídka u dětského lékaře. Ten  poradí a pomůže s většinou věcí a seznámí vás s harmonogramem očkování. Po mateřské dovolené, jejíž délka je 28 týdnů při narození jednoho dítěte a 37 týdnů v případě dvou a více dětí, je nutno si vyřídit rodičovskou dovolenou na úřadu práce, dle svého bydliště.
Informační brožurka pro rodiny s dětmi / Bude nás víc aneb Nejsme na to sami

Legislativní ochrana v těhotenství

V průběhu těhotenství i následného rodičovství se na vás vztahuje řada legislativních opatření, která je váš zaměstnavatel povinen respektovat. Nalézt je můžete v hlavě 4. Zákoníku práce 262/2006 Sb. Jde především o tyto body: Pracovní podmínky zaměstnankyň (§ 238 a násl.), Převedení na jinou práci (§ 239), Pracovní cesta (§ 240), Úprava pracovní doby (§ 241), Přestávky ke kojení (§ 242)

Finanční podpora rodičovství

Pod rodinnou politiku spadají veškeré příspěvky, na které můžete mít během svého rodičovství nárok. Jejich přehled uvádíme níže. Rodiny s dětmi si kromě toho mohou uplatnit různé daňové výhody, které rovněž spadají pod rodinnou politiku. Patří sem např. daňové zvýhodnění na dítě, daňový bonus, nebo sleva na dani pro dítě umístěné v předškolním zařízení, tzv. školkovné. Jejich výše i rozsah se v čase mění, aktuální informace je možné si jednoduše dohledat.
Porodné  /  Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství  / Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek / Otcovská dovolená / Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství