<
Přeskočit na obsah

Senioři

Mezigenerační soužití je jedním z důležitých témat rodinné politiky v Ostravě. Vybrali jsme proto pár užitečných odkazů pro aktivní seniory a jejich rodiny:

  • Senior Pasy – systém celoročních slev pro občany nad 55 let. Slevy jsou z oblasti zdravotnictví, lázeňství, wellness, cestování, muzea apod. Karta je zájemcům vydávána zdarma.
  • Senior Pointy – kontaktní místa přátelská seniorům, které poskytují řadu služeb zdarma. Jedná se např. informace z oblasti bezpečnosti, prevence a sociální oblasti, nabídku volnočasových aktivit, možnost registrace do slevové sítě Senior Pas, klidné a přátelské prostředí a prostor k popovídání si, přístup k počítači s internetem nebo po domluvě poradny jako např. sociálně-právní či spotřebitelská.
  • Senioři v krajích – zajímavé informace, odkazy a soubory ke stažení, vč. elektronického zpravodaje
  • Senior tip – internetový magazín nejen pro seniory
  • Sociopoint – místo prvního kontaktu při řešení náročných životních situací

V Ostravě kromě toho existuje řada spolků, klubů a center pro seniory (např. Komunitní centrum Archa Ostrava Poruba, Senioři ČR Ostrava) či střešních organizací (Koordinační centrum ostravských seniorů, Krajská rada seniorů).

Dobrovolnické programy zaměřené na seniory poskytují např.  DC ADRA Ostrava, Charita Ostrava, Slezská diakonie, Diakonie.

Vzdělávací, volnočasové, aktivizační, mezigenerační ale např. i duchovní programy pro seniory nabízí Centrum pro rodinu a sociální péči, z. s.

Přehled sociálních služeb a souvisejících aktivit pro seniory, kteří potřebují pomoc a podporu, je možné nalézt v Katalogu sociálních služeb.